FACTORY TOP 40 - CZECH DJ PLAYLIST
764. vydání, 15 let, 6 rádií, 12 moderátorů

Taneční hitparáda, která se stala kultem pro jednu generaci, udávala trendy, ovlivnila DJskou generaci a přikovala k radiopřijímačům a internetu týden co týden tisíce posluchačů a fanoušků. 764 týdnů vs 40 nejnovějších hitů, to je slavná hitparáda, která prorazila i do světa jako součást World Music Charts.

 • Factory Top 40 - Czech DJ Playlist
  Hitparáda sestavovaná na základě prodeje singlů, playlistů českých rádií, hlasování DJů a oblíbenosti na diskotékách.

  Od 26. 9. 1998 do 6. 5. 2013 bylo sestaveno 764 vydání, které reprezentuje 764 týdnů hitparádového dění, celkem 15 let z našich životů a 12 moderátorů v týmu, který vysílal hitparádu týden co týden na 6 rádiích po celé republice a na internetu pro celou planetu.

  Projekt, který nemá v české a slovenské hudební branži obdoby, je členem World Charts Organisation.

  © 1998-2016 Jarda Hainzel, Dance Factory/Promo Jinak
 • Historie projektu hitparády Factory Top 40 se začala psát již kolem roku 1993, kdy její producent Jarda Hainzel spolupracoval na hitparádě DJ & Dance Top 30, kterou sestavoval specializovaný obchod pro DJe DanceStore na pražských Vinohradech.
  Tuto hitparádu tehdy vysílalo s velkým úspěchem Radio City a následně nově vzniknuvší Rádio Zlatá Praha.
  Moderoval ji matador českých diskoték a neuvěřitelně hudebně vzdělaný člověk, Karel Knechtl.
  Producentem hitparády byl spolumajitel DanceStore Pavel Knorr.
  Hitparáda se vysílala do roku 1996.
 • Někdy v posledních srpnových dnech roku 1998 uzrály plány na vysílání nového projektu, hitparády Factory Top 40.
  Hitparáda byla logickým vyústěním nově otevřeného shopu a distribuce hudebních nosičů pro DJe - Dance Factory v Bělehradské ulici v Praze 2.
  Spolustrůjcem nápadu byl tehdy jeden z nejpopulárnějších českých rozhlasových moderátorů, Michal Jirák, který na Radiu Bonton vysílal také britskou singlovou hitparádu London Calling.
  Slovo dalo slovo, následovala jednání s vedením rádia a za nezvykle krátkou dobu se vysílal premiérový první díl hitparády Factory Top 40 - bylo to přesně v sobotu 26. 9. 1998 na vlnách tehdejšího Radia Bonton 99.7 FM. Vysílání mělo velký úspěch a rozjel se hudební projekt, který v našich končinách nemá velkou konkurenci.

  Michal Jirák však hitparádu nevysílal příliš dlouho. Po osobních problémech jeho moderace skončila a byl ve vysílání Radia Bonton vyměněn tehdejším kolegou Alešem Vykypělem, který však v moderátorském křesle vydržel jen pár týdnů a již na přelomu let 1998 a 1999 štafetu převzal tehdejší rádiový benjamínek Karel Zídka.

  Ten pod křídly Factory Top 40 vydržel na vlnách Radia Bonton po celou dobu vysílání. Posluchači s ním zažili i spousty show Factory Top 40 live a do rozhlasové historie se zapsaly jeho dnes již legendární básničky v úvodech hitparády. Hiparáda s Karlem Zídkou na Bontonu také zažila několik změn jména rádia, managementů i vlastnictví, od Radia Bonton, přes Bonton Radio DeeJay, Radio DeeJay až návrat zpět k Radiu Bonton a jeho definitivnímu prodeji skupině Lagardére Active ČR.
  Tím fungování Factory Top 40 na vlnách tohoto rádia definitivně končí.
 • Zatímco na Radiu Bonton hitparáda Factory Top 40 slavila velké úspěchy v dosahu vysílačů v Praze a okolí, zbytek republiky se připojit nemohl. Internetové vysílání bylo v plenkách a jinak se tehdy vysílání jiného rádia poslouchat nedalo.
  Začala proto jednání s dalšími rozhlasovými stanicemi v Česku o tom, jak dostat vysílání k posluchačům v jiných krajích.

  Jako první se do rodiny rádií vysílajících Factory Top 40 přidalo pardubické Radio Life 91.6 FM, které začalo hitparádu vysílat přesně 18. 3. 2003. Hitparáda se vysílala v premiéře každé úterý od 20 do 22 hodin, v repríze pak každý pátek ve stejném čase.
  Prvním moderátorem hitparády na Radiu Life byl v té době jen lokálně známý Pavel "Pajja" Cejnar.

  Po zhruba 17 mesicich ho v novém vysílacím čase v neděli vystřídal v moderátorském křesle 10. 10. 2004 Honza Vavřín. S ním taktéž přišla nová hudební grafika, která byla implantována do vysílání všech rádií, které již byly součástí vysílací sítě Factory Top 40. Pavel Cejnar tehdy přesídlil do Prahy na frekvence Evropy 2, aby se s ním produkční tým Factory Promotion setkal při vysílání Factory Bootleg Monopolu.
  Honzu Vavřína 28. 2. 2005 vystřídal ještě Michal Komárek coby nový člen moderátorského týmu FT40. Naše hitparáda se tehdy v hlasování posluchačů Radia Life umístila jako 2. nejúspěšnější pořad rádia. S novým moderátorem přišel i nový vysílací čas - s premiérou v neděli a reprízou v pátek.

  Radio Life se ale následně stalo součástí rodiny Fajn Rádií a tím byl osud Factory Top 40 na pardubickém rádiu zpečetěn. Poslední vysílání Factory Top 40 na Radiu Life se odehrálo s Michalem Komárkem v neděli 11. 12. 2005.
  Hitparáda byla nahrazena Fajnparádou...
 • S růstem zájmu o Factory Top 40 a kvalitní taneční muziku z hitparády se rozšiřoval také seznam rádií, které měly zájem hitparádu v rámci svého programu vysílat.
  Dalším z nich bylo i severočeské Radio Agara, které hitparádu zařadilo do svého programu.
  Moderátor Dan Rakaczký byl dalším členem týmu FT40 a hitparádu díky Radiu Agara mohly poslouchat další tisíce fanoušků v severních Čechách.
  Hitparáda se vysílala každou sobotu v premiéře od 21 do 23 hodin a každé pondělí v repríze od 01 do 03 hodin.
 • Dalším spolupracujícím rádiem v rodině Factory Top 40 bylo olomoucké Radio Haná, skrz jehož vysílače se hitparáda dostala i k moravským fanouškům a posluchačům.
  Vysílání zde začalo na počátku roku 2004, s moderátorem doslova spjatým jménem s rádiem i Hanou - Jirkou Hanákem :-)
  Toho po čase vystřídal další moderátor Jakub Dohnal.
  Trojici hanáckých moderátorů uzavřel benjamínek Lukáš Kobza, který hitparádu uváděl jak na Radiu Haná, tak posléze na Radiu Rubi, kam se Factory Top 40 přesunula při změně zacílení Radia Haná na jinou skupinu posluchačů.
  Hitparáda se vysílala každou sobotu v premiéře od 19 do 21 hodin a v repríze následující sobotu od půlnoci do 02 hodin.
  -
  Na vlny Radia Rubi se Factory Top 40 přesunula s moderátorem Lukášem Kobzou plynule z Radia Haná v době, kdy na Hané měnili zacílení posluchačů.
  Hitparáda se zde vysílala až do 26. 5. 2012.
 • V polovině 00s se i u nás objevil fenomén internetových rádií a Factory Top 40 nemohla zůstat pozadu. Obzvlášť, když začala spolupracovat s pražským Dance Radiem.
  Právě Dance Radio začalo vysílat hitparádu 22. 4. 2006 s Michalem Krčmářem každou sobotu v premiéře od 16 do 18 hodin a následující úterý v repríze od 22 hodin do půlnoci.
  Někdy v té době byl také mezinárodní organizací World Charts udělen Factory Top 40 titul Czech DJ Playlist, kterým se honosí dodnes. Dráha Michala Krčmáře v moderátorském křesle FT40 netrvala dlouho, a na moderátorské křeslo hitparády Factory Top 40 v Dance Radiu dosedl tehdejší hudební šéf rádia Lukáš Bláha, který se následně stal nedílnou součástí dalších projektů, včetně Factory Top 40 a Factory Bootleg Monopolu.
 • LIDÉ:
  Jarda Hainzel
  - kreativní producent a manažer projektu FACTORY TOP 40 - CZECH DJ PLAYLIST
  - v branži od roku 1992
  - na svém kontě už má podobné úspěšné projekty - Factory Bootleg Monopol, ANTHEMS a další

  Dotazy? Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.